Пачи крак, cantharellus cibarius fr. 1821
Латинското наименование на пачи крак е Cantharellus cibarius Fr. 1821. Синоними на гъбата Пачи крак са: Синоними: лаберка, жълтурче и др.
Пачи крак – класификация
-
- Царство: Fungi
- Отдел: Basidiomycota
- Клас: Agaricomycetes
- Разред: Cantharellales
- Семейство: Cantharellaceae
- Род: Cantharellus
- Сезонност: I, II, III, IV, V , VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII
Описание и ботанически белези
Пачият крак е изключително ценна гъба.
Шапка на гъбата пачи крак набива се в очите със своята фуниевидна форма. широка е от 2 до 8 см. отначало е леко сводеста, със завит навън ръб, после се изравнява, вдлъбва се навътре и добива фуниевидна форма. Кожицата на шапката не се обелва. миниатюрните и гигантските форми на тази гъба се появяват само понякога.
Повърхност / Ръб: Повърхността е съвсем гладка, а ръбът й е вълнообразен.
Месо: В България цялата гъба е жълтобяла. Мирише приятно на зарзала (особено в сушено състояние). Вкусът му е приятен и със специфичен за тази гъба привкус.
Tръбички/Ламели: Разположени отдолу, разделени една от друга, доста дебели, с жълт цвят, спускат се значително надолу до пънчето.
Спори: Елептични; споровият прашец е белезникавожълт.
Пънче на гъбата пачи крак: Светложълто до матовожълто, понякога кухо (особено при застаряване). Винаги обаче в долната си част е изтънено, високо 2 до 6 см, с плътно месо.
Пачи крак – характеристики и качества
Месторастене: Много известна гъба; среща се както в широколистните, така и в иглолистните гори. появява се през месец май и се бере до края на октомври. Често се явява поединично, но най– масова поява има в находищата си в иглолистните гори.
Качества и значение: много ценна гъба, която се поддава на всякяква преработка.
Двойници: Много близка до тази гъба е лъжливият (златният) пачи крак (cautharellus aurantiacus).
Употреба: Консумира се прясна – печена, пържена в супи, стерелизирана и бланширана. Особено подходяща като гарнитура към дивечово месо.
Вкусова класификация: Ядлива, много вкусна.
Да намерите полянка с тази красива гъба е истинско преживяване. Изключително красива и лесна за събиране. Събирайте пачия крак в проветриви кошници, като непосредствено след откъсването почиствайте пънчетата с четка и нож. Така вашите гъби ще се запазят чисти. Преди да я обработите отново я почистете с четка и отрежете увехналите части от гъбите.
Гъбите могат да престоят и в хладилник до няколко дни.