Сушене на гъби във фурна. И това е решение.
Гъбите имат голямото предимство, че можем да ги съхраняваме дълго време, без да загубят вкусовите си качества. Разбира се, един от най-добрите методи да ги запазите качествени и ядливидори през следващите няколко години е сушенето. Преди употреба оставяме изсушените гъби да набъбнат и с радост можем да ги използваме във всяко ястие, което изисква техния вкус. Има няколко начина за сушене на гъби. Има специални сушилни, но съ
що толкова добре можем да се справим и във фурната.
Преди време или се сушеше бавно на чист въздух, или собствениците на големи селски печки на дърва поставяха гъбите в изстиващата фурна за една нощ.
Първият метод днес не е много препоръчителен. Причината е по-дългото време, което ни е необходимо за сушене. Само по себе си не би навредило толкова много, но дългото време също е предпоставка околният прах да започне да се отлага върху нашите гъби. Освен това те могат да бъдат „обогатени“ с насекоми, особено в първия етап на сушене. Всъщност нищо добро или здравословно. Ако някой искаше да опита, те или се нанизваха на конец и се закачаха на различни проветриви места места (някои избираха място до прозорците над парното), или след като се нарязаха, се нареждаха на чаршафи или памучни мрежи поставени в рамки.
Вторият метод, който изисква пещ, всъщност е нещо подобно на днешното сушене на гъби във фурна.
Как да сушим гъби
Най-напред избираме хубави, здрави, по възможност чисти от червеи екземпляри. По принцип е най-добре да се сушат манатарките (но можем да опитаме почти всичко, което е годно за консумация и с добро качество, но е добре да отделяме гъбите една от друга и да ги сортираме и етикетираме, за да можем след това да решим кое ни харесва повече), единственото изключение е по-широката група от манатарки.
Гъбите ги почистваме (но не ги мием, за да не поемат излишно вода) и ги нарязваме на колкото е възможно по-тънки парчета, което ще отнеме по-малко време за сушене. Постиламе хартията за печене върху тавата, върху която слагаме нарязаните гъби и слагаме всичко във фурната. Включваме фурната за сушене на гъби на 40 до 50°C и предварително я подгряваме. Поставяме тавата с гъби и оставяме вратата леко открехната, за да излизат водни пари. Добре е хартията да се разклаща от време на време, за да не залепнат гъбите. Тази фаза на сушене на гъби във фурна трае около 2 часа.
Когато гъбите загубят по-голямата част от водата си, можем да ускорим сушенето и да увеличим температурата до 60 °C градуса. При тази темература държим гъбите около 30 до 45 минути. След това просто изсушаваме почти готовия продукт на 70°C, за да не губим време излишно.
А как изглежда една идеално изсушена гъба?
Трябва да можем да я огънем частично, тоест има определена гъвкавост. Тя ще се счупи само при голям натиск. Когато гъбата не е изсушена добре тя се прегъва и не се чупи. И обратното когато е пресушена тя няма никаква гъвкавост и при най-малкия натиск се чупи и става на прах и парченца.
Добре изсушената гъба поставяме в чисти, добре затварящи се съдове, където не може да проникне влага. Съхраняваме съдовете на хладно и сухо място. И практически от сега може да започнем да ги консумираме.
За да изпълним добре условията за правилно сушене на гъби във фурна трябва да съблюдаваме горе споменатата процедура и главно температурния цикъл.